Издателската политика за електронните книги в световен мащаб
Продажбите на електронни книги в световен мащаб през отиващата си 2011 г. показват, че книжната индустрия навлиза в дигиталната ера подготвена и с ясен план за бъдещо развитие.
Най-високи продажби на електронни книги са регистрирани в САЩ и Германия. И в двете страни Amazon е наситил пазара със своя Kindle и основният дял от продадените електронни книги са именно за това устройство.
Връзката между системата за разпространение на Amazon и успехът на електронните книги в световен мащаб е очевидна. Въпреки това обаче издателите на електронни не са склонни да се оставят да им бъде налагана неизгодна за тях политика по ценообразуване и предлагане на продуктите им.
Показателен за това е фактът, че новата програма за Amazon за безплатно наемане на една електронна книга на месец за абонати с Prime статус, среща яростен отпор от най-големите издатели в бранша, които се опасяват, че подобна политика „обезценява” книгите в очите на потребителя.
Това е вторият случай, в който издатели влизат в открит спор с гиганта Amazon. Преди време опитът да бъде определена фиксирана цена от 9 долара и 99 цента за наемане на ново електронно заглавие от сайта на Amazon бе осуетен, като причина за това беше посочена грешката на магнатите от музикалната индустрия, които позволиха да бъде наложена фиксирана цена от 99 цента на песен в магазина на iTunes.
В момента една електронните книги са с около 20-30 % по-евтина от хартиените си варианти, което ги прави по-изгодни както за читателите, така и за издателите, които спестяват пари от разпространение и складиране на продукцията.
- Любопитно (7)