Каквo чете българинът напоследък?

Проучване на БТА на базата на реализираните продажби в най-големите издателства и книжарници у нас, показва, че най-предпочитаните напоследък книги от българина са в раздел популярна психология. Това са четива, в които се говори за живота под формата на кратки притчи с прост и разбираем език.

Любимите жанрове на родния читател пък са романите, трилърите и хумористичните произведения.

  В списъка с най-продавани през годината чуждестранни автори може да видим  Анди Андрюс с "Проницателят", Джериес Авад и "Скритият дар", Хорхе Букай и "Трите въпроса", Джон Кехоу и "Подсъзнанието може всичко", Паулу Коелю и "Алеф", Елизабет Гилбърт и "Яж, моли се и обичай" и други.

От българските автори, много силни продажби са реализирани от "Английският съсед" на Михаил Вешим, "Любовни упражнения. Сборник" на Ваня Щерева, "Панихида за мъртвото време" на Любомир Левчев, "Всички ще умрем, а сега наздраве" на Рангел Вълчанов, "TILT. Началото" на Любен Дилов-син, "Не бой се и ела. Любовна лирика и писма" с кореспонденция между Яворов, Мина, Лора и Дора Габе и "Български хроники" на Стефан Цанев.

"Дневникът на един Дръндьо" на Джеф Кини е безспорният хит сред децата от 10 до 13 години, както и сред техните родители. Класиците в детската литература Алън Милн, Астрид Линдгрен,  Роалд Дал и Рене Росини също са сред предпочитаните от малките читатели.