Танц върху тънък лед (откъс)
Авторът на тази статия е Каталина Събева, директор на Литературна агенция АНТЕЯ. Текстът й ни впечатли много и нямаше как да не го споделим с вас.
Основният фон, на който протече панаирът тази година, беше всеобщата констатация за повсеместно падане на продажбите. По официална статистика (т.е. по силно занижени цифри) в US то е 5,7% в сравнение с първите девет месеца на 2010 г. В UK е 6,5%, в Германия – 5%, в Испания – 3,5%, във Франция – 6%, в Русия – 8% и т.н. Главната причина, разбира се, е макроикономическата ситуация, която в близко бъдеще няма да се подобри. На въпроса дали книгоиздателският бизнес е в упадък, John Makinson, CEO на Penguin Group, отговаря така: „Ако говорим за книгата като физически обект, отговорът е „да”. Ако говорим обаче за интереса към нашата медия – езикът и комуникацията на идеи – този пазар изобщо не е в упадък. Хората искат да четат и търсят навсякъде интересните четива”. Този отговор добре илюстрира цялостното настроение на панаира. В производството на печатни книги издателите трябва да се научат да влагат все повече стойност, защото хората, които ги купуват, гледат на тях като на „красиви и ценни предмети”. А в разпространението на електронни книги целта е една: ако има макар и един човек, който търси твоята книга в електронен формат някъде в Мрежата, ти трябва да си там! Направи продукта си колкото е възможно „по-откриваем”, „по-споделим”, по-лесен за покупка и четене на всякакви устройства. Така хората ще заговорят за книгата ти, ще заговорят и със самия теб като издател! „Хората ще бъдат готови да плащат освен за текст, и за контекст и общуване. Книгите се превръщат в социални пространства, където читателите се срещат, споделят и общуват” – думи на Bob Stein, e-book pioneer.
Пазарът на електронните книги определено се движи и мотивира от технологиите. Крайният „ползвател” (забележете – не го наричат „читател”) научава за електронните книги от търговците на устройства, а не от книгоиздателите. Затова големите дистрибутори на електронен контент като amazon, Apple, Barnes & Noble и Kobo разработиха целии фамилии от четци и таблети, чиито цени постоянно вървят надолу и те се продават навсякъде, но най-лесно – от сайта на самите дистрибутори на е-книги.
Тази година във Франкфурт стана ясно, че в пазара на електронни книги вече има пари. Повечето от големите книгоиздателски концерни отчитат сериозни печалби от него. Скептицизмът на някои издатели и агенти отпреди година, че тенденцията е ясна, но в нея „няма пари”, не беше оправдан.
За първи път пазарният дял на fiction е-книгите в USA и UK надмина двуцифрените нива: в USA той е 13,6%, а в UK – 11%. И това от нива 5% и 4% съответно миналата година! Това развитие е изненадващо бързо. С тези темпове догодина този пазар може да бъде вече 40% в англоезичния свят. В Европа делът на този пазар е от 1% до 4%, но това на фона на малко над нулата миналата година също е удивително развитие. Като fiction-ът се продава повече в е-формат от non-fiction-а.
20% от англоезичните издатели твърдят, че е-книгите генерират над 10% от техния оборот. 42% от тези издатели продават между 80% и 100% от целия си каталог като е-книги. Очевидно става въпрос за млада и процъфтяваща индустрия, която по всеобщо мнение привлича за клиенти големи групи население, което преди това не си е купувало печатни книги. И това е най-радостната констатация.
Пълният текст може да прочетете тук
Екипът на ciela.com благодари на Каталина Събева за възможността да споделим част от статията й с нашите потребители!
- Любопитно (7)