Към протестантите за Православието
- Автор: Дякон Андрей Кураев
- Издател: Омофор
Тази книга не критикува протестантството. Тя е просто защита и обяснение на Православието
Можеш да изнесеш Библията от Църквата. Можеш да изнесеш учение. Но не можеш да изнесеш Чашата Христова. И затова не може да има self-made-Church, самопроизвела се църква, която ентусиасти изграждат от историческата и онтологическа пустота. „Защото един хляб, едно тяло сме ние многото, понеже всички се причастяваме от един хляб“ (1 Кор. 10:17)
Дякон Андрей Кураев е популярен и продуктивен руски мисионер и публицист, дякон в московския храм „Св. Йоан Предтеча“, професор в Московската духовна академия, старши научен сътрудник в катедрата по философия на религията и религиоведение на философския факултет на Московския университет, автор на множество книги и статии.
На българските читатели е познат преди всичко с книгата си за църковното разбиране на историята и нейните духовни измерения, за изпитанията на Църквата в контекста на модерната „войнстваща толерантност“: „За нашето поражение“.
- Година на първо издаване: 2001 г.;
- Ново издание: 2021 г.
Нещо и смешно, и типично се случи веднъж с един студент от Светитихоновския Православен Богословски институт, където преподавам. И на него, както на всеки млад московчанин, уличните проповедници многократно му бяха досаждали. Обикновено те завързват разговор с поканата: „Не бихте ли искали да дойдете при нас на вечеринка (събрание, студентски кръжок, семинар и други подобни)?”. Вече се беше научил отдалеч да разпознава прекалено общителните си връстници от сектите и затова, когато на спирката на метрото към него се запъти поредната усмихната двойка, вътрешно той се подготви веднага да им даде отпор, за да не губи време за спорове. Но си беше приготвил отговор на един въпрос, а му зададоха друг. В крайна сметка диалогът излезе такъв: „Кажете, Вие вярвате ли в Бога?” – „Не, аз съм православен”.
Но, естествено, да бягаш от предизвикателствата на протестантите, от обясненията с тях, невинаги и не за всички е полезно. Така че независимо от заглавието на книгата „Към протестантите за Православието”, тя е предназначена не само за протестанти. Тя е и за онези православни, които не смятат да се отклоняват от поканите и предизвикателствата на протестантските проповедници, но встъпвайки в спор с тях, да защитят Църквата си. Освен това книгата може да се окаже полезна и за онези православни хора, които просто искат да познават духовната си традиция.
Само допреди няколко години хората на Църквата смятаха, че като свърши ледниково-атеистичният период, хорските души ще започнат да се размразяват от пошлостта на материализма и безверието, че народът постепенно ще се върне към духовната си история, към традициите си, към Православието. Без шумни акции, без пропагандна натрапчивост, а по пътя на постепенното затопляне на сърцата в Русия ще започнат да се възраждат и каменните храмове, и храмовете на човешките души.
През годините на нечувани в историята гонения Руската Църква загуби над 200 000 убити свещенослужители. Повече от половин милион бяха репресирани. В Русия никога не е имало такъв брой служители на Църквата едновременно. Тази огромна цифра показва, че са били избити няколко поколения свещеници – не „естествени” поколения, а по-скоро войнски „набори”, когато на мястото на арестувания служител на олтара веднага е заставал друг.
С мен в семинарията учеше младеж от едно село, където през годините на съветската власт църквата никога не е била затваряна. Но в средата на 20-те години край храма се замяркали чекисти и арестували свещеника, дякона, епитропа, църковните певци, клисаря и пазача. Но не затворили храма. Хората се повъртели наоколо, повъздишали и решили: храмът не може да бездейства – трябва да се служи. Отишли пратеници при епископа, помолили го да им даде нов свещеник или да ръкоположи за свещеник и дякон някой от съселяните. Новото духовенство служило четири години. И ето идва черната камионетка. Отново арестували всички „църковници”. И отново не затворили храма. И отново се намерили хора, които хвърлили предизвикателство към властта и поели кръста на свещенството… Пет пъти се повторил този сюжет. И всеки път се намирали хора, готови за Христос да отидат на дръвника. Избивали ги. Александър Солженицин нарича това „изкуствен подбор”, извършван над руския народ: избиват се най-добрите, оцеляват най-лошите…
И ето, осакатената Църква се обръща към осакатения народ. Тихо, едва чуто, без блясъка на шоуто и без фалша на лозунговата риторика… Прекалено тихо. Мегафоните на потребителския култ, поддържани от репродукторите на задграничните секти,заглушиха гласа на Руската Църква. Задграничните секти, сред които имаше и християни-протестанти, решиха да се възползват от слабостта на Църквата и невежеството на хората. Сектантите не познават Православието, не го обичат и затова са изпълнени с решимост да го доубият. Онова, което не успяха да сторят комунистите, се опитват да довършат американските мисионери. Само че вместо да се опират на Маркс и Енгелс, в критиката си към Православието те се позовават на Стария Завет: така де, рисувате икони въпреки забраната на Мойсей, не спазвате съботата… След комунистите американско-корейските протестанти насаждат в руските хора откъсване от онази духовна традиция, която цяло хилядолетие е вдъхновявала всичко най-хубаво в руската култура и в руската история. Протестантите учат руските православни, че е излишно да се молят за успокоение на душите на нашите бащи и прадеди. Протестантите ни учат, че не е необходимо да кръщаваме децата си. Те учат жителите на Русия дружно да скандират: „Благодарим ти, Америко, че те има”.
Православната мисъл е по-дълбока, по-човечна, по-жива от протестантската. Протестантите са способни само на задочна критика на Православието. Да шашнат момиче по улицата, което наистина не знае нито Библията, нито що е Православие, това все още го могат. Но да оправдаят нападките си срещу Православието пред лицето на истински православното богословие – не. Значи хората, на които им е скъпо Православието, на които им е скъпа Русия, трябва да овладеят съкровището на православната мисъл – не отвлечено да знаят за него и да му се любуват отстрани, а сами да влязат в него.
Проблемът „протестантство и Православие” съвсем не е проблем само на съотношението на две групи граждани в Русия. Не е проблем и на взаимоотношенията на две християнски вероизповедания. Православието е вътрешен проблем на руското протестантство. Това е вътрешна болка (понякога осъзната, понякога едва заглушавана) практически на всеки руски протестант. Със самия факт, че живее в Русия, той е принуден непрекъснато да се връща към оправдаването на отказа си от Православието. Затова той трябва да възобновява в паметта си някакъв образ на Православие, достатъчно негативен, за да му внушава отвращение. Ала понякога в полезрението му попада парченце от православния свят, което не се вписва изцяло в този имидж: ту мъдра мисъл на някой свети Отец или православен богослов, с която дори протестантът не може да не се съгласи, ту свидетелство за православен мъченик, ту очите на истински вярващ човек, който се моли пред православните икони. А може просто изведнъж вътрешният ти мир да се взриви от острото усещане, че вървиш по родната си земя като чужд и че гледаш вековните ѝ светини със студения поглед дори не на чужденец, а на неприятел… И човекът започва да мисли. В това усилие на мисълта аз бих искал да помогна на моите сънародници като им предложа някои сведения за Православието, които чуждите проповедници и лектори не знаят или не разказват.
И така, наистина ли Православието е по-лошо от протестантството? Наистина ли Православието се крепи само на инерцията на традицията и самò не осъзнава живота си и практиката си? Наистина ли православните (както казват протестантите) само целуват Евангелието, а не го четат? За да може човек действително да направи свободен избор, той трябва да познава не само критиката срещу Православието (от толстоевците и рьориховците до петдесетниците), но и да обоснове чрез православна мисъл (да, мисъл, мислене, а не „традиция”) особеностите на православното светоусещане и практика.
Впрочем в тази книга не се критикува протестантството. Тя е просто защита и обяснение на Православието.
Тук под „протестанти” не се подразбират нито наследниците на Реформацията, нито немските лутерани, нито калвинистите, нито англиканите. Става дума за онези много по-късни (и съвсем неотдавнашни) неопротестантски групировки, които обикновено възникват в Америка и от там сега нахлуват при нас, в Русия. Думата „протестанти” в тази книга означава тъкмо онези хора, с които под това название най-често се сблъсква жителят на съвременна Русия: баптисти, адвентисти, петдесетници, различни харизматични („неопетдесетнически”) групи, „църквата на Христа”, а също и многообразните „просто християни” (всъщност баптисти и харизматици, криещи своята принадлежност към дадено вероизповедание, за да могат по-лесно да привличат хората, симпатизиращи на Православието).
Дякон Андрей Кураев
Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.
- За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
- За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
- За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
- За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
- За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
Автор | дякон Андрей Кураев |
---|---|
Издателство | Омофор |
ISBN | 9549700135 |
Година на издаване | 2021 - ново издание |
Корица | Мека |
Страници | 252 |
Формат | 14х20 |
Език | Български |