В „Случаят Джем” Вера Мутафчиева, тълкувайки върховите моменти на османската епоха и сред тях – дълбочината на падението на един трагичен принц – съумява да разтълкува и себе си, и своя баща, и преди всичко времето, в което я надживяхме.
„Случаят Джем” действа разрушително по отношение на тукашната епична легенда за турците като ужасни окупатори, които са унищожили нашате културна идентичност и са ни пречили да се развиваме в т.нар. европейски културен контекст. Мутафчиева се противопоставя на това радикално и много смело. Тя го прави като страстна османистка, влюбена в обекта на своя професионален интерес.
На празните полета на книгата до номера на страницата записвам думи, които нещо ми напомнят, които бих искал да запомня, да се връщам към тях или от тях да направя нещо свое. Пред мрачната сила на времето, пред живота и пред хората ще са ни потребни чужди думи, за да ни защитят.
~ Миленко Йергович, Ютарний лист
Основното значение на този необичаен роман е в избрания ъгъл за водене на повествованието и новото за епохата послание. Романът е конструиран като съд на историята, пред който се явяват повече от десет преки свидетели на този случай, второстепенни герои от близкото обкръжение на Джем, като покровителствания от него поет Саади, но и исторически личности – великият везир Нишанджи Мехмед, д'Обюсон, велик магистър на родоските рицари, и много други.
Тази форма позволява постоянна съпоставка между минало и настояще, доколкото свидетелите, отдавна покойници, в повествователен план са разказвачи, които предлагат на читателя мнението си за историята, а гледната им точка (зад която стои авторът) става съвременна на тази на читателя. По този начин се установява истински диалог между минало и настояще.
~ Мари Врина-Николов, „Случаят Джем”, или Човекът, изправен пред Историята
Ако има нещо, което този роман е "взел назаем" от историята, то е [осъзнаването], че големите неща идват от малките; „Случаят Джем”, от своя страна, връща услугата, като демонстрира колко незначителна изглежда нашата велика самонадеяност, когато погледнем към нея през обърнатия наобратно телескоп на историята.
Това е идея, с която Мутафчиева без съмнение се е срещнала в творчеството на великия й предшественик [Лев] Толстой. . . но ако Толстой изпитва задоволството на християнина-анархист от безсилието на така наречения Свръхчовек, Мутафчиева разбира, че нашата напълно извинима безпомощност е една от големите трагедии на човешкия живот. Като тенджера, в която жабата бавно се сварява, тя изполва романовата форма, за да ни покаже свят, пълен с хора, които постепенно се израждат в нещо, което никога не са си представяли, че ще бъдат.
~ Джош Билингс, Los Angeles Review of Books
Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.
- За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
- За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
- За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
- За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
- За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
За Автора
Вера Мутафчиева -
Този раздел на онлайн книжарница Сиела представя произведения на Вера Мутафчиева, която е български историк, учен и писател. Тя е родена в София през 1929 година и е дъщеря на проф. Петър Мутафчиев, който също е историк. Вера Мутафчиева се дипломира с история в Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и е известна като доктор на историческите науки.
Занимава се с академична дейност към БАН, има богата научна кариера, както и редица обществени ангажименти. Житейският ѝ път е свързан не само с научна и изследователска дейност, но и с творческа. Тя е автор на пиеси, сценарии на филми, мемоари. Годината е 1952, когато Вера Мутафчиева започва да пише и публикува исторически романи, повести, разкази, есета. Тази година се смята и за началото на творческата ѝ дейност. Трудовете ѝ засягат теми, свързани с история на България по време на османската епоха, но не само. Книгите ѝ са многократно издавани и превеждани на чужди езици. Носител е на редица награди. Умира на 9 юни 2009 година в София.
Кои са най-търсените книги на този автор, които може да закупите от ciela.com
- „Кърджалийско време“;
- „Книга за Софроний“;
- „Бивалици“;
- „Бомбите“.
С какво тези книги са толкова отличителни?
„Кърджалийско време“ е творбата, с която Вера Мутафчиева получава най-високата научна степен, а именно доктор на историческите науки. Произведението представлява монография, която описва в детайли един от най-страшните периоди, през който преминават българите. В него тя представя детайлно хода на събитията, които се случват в периода от втората половина на XVIII и началото на XIX век.
„Книга за Софроний“ е друг исторически роман на Мутафчиева, който онлайн книжарница Сиела предлага на своите читатели. Тази литература е подходяща за всяка домашна библиотека, тъй като разкрива пътя и делата на българския духовник Софроний Врачански.
„Бивалици“ е автобиографична поредица на Вера Мутафчиева, която проследява събития от живота на нейните родители, както и от нейния живот. В нея ще откриете много лични моменти, случки и издирване на човещината в едни сложни времена.
„Бомбите“ е един от романите на авторката, който разкрива нейните преживявания по време на бомбардировките, когато София потъва в разруха и ужас. Тогава Вера Мутафчиева е едва 15-годишна, а изпитанията за едно момиче на тази крехка възраст са големи.
Още литература от Вера Мутафчиева, както и от други български и чужди автори може да намерите на Ciela.com.
Автор | Вера Мутафчиева |
---|---|
Издателство | Жанет - 45 |
ISBN | 9786191868834 |
Година на издаване | 2024 |
Корица | мека |
Език | български |