Списание Медицинско право и здравеопазване бр. 3/2021
- Издател: Сиела
Третият брой на списание „Медицинско право и здравеопазване“ - бр. 3/2021
Статии и теми в броя:
- В рубриката „Гост на броя“: професор, д.ю.н. Малина Новкиришка;
- „Административна юрисдикция ли е Националната експертна лекарска комисия?“ - гл. ас. д-р Светла Янкулова;
- „Превенция на несъстоятелността на лечебните заведения в условията на трансгранична заплаха за общественото здраве“ - Светла Качарова, доктор по право;
- „Правни проблеми в регулиране на аптечната дейност“ - Ивелина Александрова, доктор по право;
- В брой трети - продължението на специално подготвения обзор на актове, издадени от централната и местна власт, свързани с управление на пандемията от COVID 19.
Уважаеми читатели,
В настоящия брой 3 от 2021 г. на списанието публикуваме три статии на юристи, които са с приносно значение за практиката и доктрината.
За списанието е чест гостуването на професор, д.ю.н. Малина Новкиришка в рубриката „Гост на броя“. Тя е единственият романист в българската правна доктрина, който изследва и публикува редица статии, свързани с правни въпроси от здравеопазването в римското право. Изложението от проф. Новкиришка несъмнено представлява интерес както за читателите-юристи, така и за читателите с медицинска професия. Тя успява да направи интересен аналог с актуалните въпроси в медицинското право в съвремието и проблемите в римската правна система. Увлекателно и с принос към решаването на настоящи правни проблеми проф. Новкиришка представя напр. правния режим на защита на човешкия ембрион преди раждането в римското право, правната уредба на закрила на бременната жена в различни усложнени семейноправни хипотези, въпроси на асистираната репродукция, сурогатното майчинство и др.
В края на своето изложение, проф. Малина Новкиришка отделя специално внимание на правната уредба в древен Рим, свързана със социалното отношение към лекарите и в цялостност към упражняване на медицинската професия.
В статията на юриста гл. ас. д-р Светла Янкулова със заглавие „Административна юрисдикция ли е Националната експертна лекарска комисия?“ намираме анализ на актуален проблем – статутът на НЕЛК и актовете, които издава този орган. С вещина гл. ас. д-р Янкулова пояснява спецификите на НЕЛК, които определят дали органът е административен или юрисдикционен, проблем, от който следва оспорването на актовете и компетентният контролен орган.6
Изводите в статията имат важно правно значение, с оглед уеднаквяване на съдебната практика и защитата на правата на лицата, адресати на актове на НЕЛК.
Светла Качарова, доктор по право, е автор на друго сериозно изследване, озаглавено „Превенция на несъстоятелността на лечебните заведения в условията на трансгранична заплаха за общественото здраве“. Тя анализира задълбочено проблем, който не е изследван в българската доктрина – взаимовръзката между банковата система, финансирането на лечебните заведения и правната превенция от изпадането им в несъстоятелност. Въпросът има значение с оглед на предложенията, които тя прави за така нар. от нея „ранна намеса“ на държавата чрез съответните органи с цел гарантиране на медицинските услуги от стабилни лечебни заведения, особено при действащата система на здравно осигуряване в България.
В статията „Правни проблеми в регулиране на аптечната дейност“ авторката Ивелина Александрова, доктор по право, анализира отделни въпроси от правната регулация на аптечната дейност в България, които тя установява като проблемни в практиката. Така напр. Ивелина Александрова разглежда въпроси, свързани с административно-правния режим на дейността на аптеката и дрогерията. Специално внимание отделя на статута на така нар. „болнични аптеки“, като вътрешни структурни звена на болничните лечебни заведения. Авторката пояснява спецификите на така нар. „магистрална рецептура“ и „фармакопейна рецептура“. Прави изводи с важно правно значение за качеството на търговията на дребно с лекарства и безопасността на пациента.
В брой трети публикуваме продължението на специално подготвения обзор на актове, издадени от централната и местна власт, свързани с управление на пандемията от COVID 19 в страната ни, в периода от началото на м. април до края на м. юли 2021 г. Този обзор се публикува от сдружението „Юридическо дружество по медицинско право и здравеопазване“ вече повече от една година, в създадена съвместна рубрика, в правния интернет сайт Лекс.бг.
Редакционната колегия избра от актуалната юриспруденция за публикуване в списанието решение на Софийски градски съд по наказателно дело, свързано с пандемията Ковид-19, решение на ВКС с предмет на делото заплащане на неплатена от здравната каса медицинска дейност на болнично лечебно заведение и решение на ВКС относно дължима сума на лекар- специализант към лечебно заведение, сключило договор за специализация в него.
Надяваме се съдържанието на настоящия брой на списанието да е полезно и интересно.
Октомври 2021 г.
Редакционна колегия:
- Проф. д-р Дарина Зиновиева;
- Проф. д-р Огнян Герджиков;
- Проф. д-р Иван Тодоров;
- Проф. д.ю.н. Живко Драганов;
- Проф. д.м.н. Параскева Стаменова.
Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.
- За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
- За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
- За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
- За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
- За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
Автор | Колектив |
---|---|
Издателство | Сиела |
Поредица | Медицинско право и здравеопазване |
ISBN | 27487070-3-2021 |
Година на издаване | 2021 |
Корица | Мека |
Страници | 190 |
Формат | 14,3х21 |
Език | Български |