Количка 0
0,00 лв.

Тайното разковниче - Народни приказки - Том 1

Очарованието на тези приказки се оказва несекващата движеща сила – енергия, която преминава през света до 1988 г., когато този глас започва да звучи по-отдалече, но не се изгубва.

От съставителя



Малцина са разказвачите, които са грабвали така въображението и слуха. Макар и посветил се на народните приказки сравнително късно, чак в последните години от живота си, Николай П. Тодоров (1907–1988) с необикновен възторг се впуска в това свое призвание, след като вече се е изявявал като журналист, като преводач от руски и френски – спомнете си за „Наследникът от Калкута“ от Роберт Щилмарк.

При все това, като син на Петко Ю. Тодоров и родственик със Стоян Михайловски, народното творчество отдавна се мержелее подобно на нов свят пред неговия духовен хоризонт. Далечната му кръвна връзка с Ангел Каралийчев също се оказва предопределяща. Историята за тяхната съвместна работа отдавна е изгубена и забравена, но една след друга през преломната 1968 г. започват да се появяват небивали книжки с приказки. Самобитността им и пълноводната река на словото, която тече през тях, отново и отново събират хората в едно семейство.

Какво различава неговото дело от например това на други бележити творци като Николай Райнов? В приказките на Николай П. Тодоров времето тече с по-бавен ход, някак меко и плавно. Разказвачът е извърнал поглед от буйните и непримирими години на своята младост, гледа спокойно към живота, някак смирено и с лек присмех. Креслото му често бива отстъпвано на гости като художниците Иван Ненов, Васил Иванов и Павлето… В спомените обаче отново се появяват тютюневите пръсти, лулата или цигарата и пишещата машина, която отказва да замълчи; долавя се спокойният, усърден труд – твърди се, че в такъв момент Хераклит можел да подхвърли: „И тук има богове…“.

Много далеч – отвъд девет реки и морета, през десет планини и полета, та чак в пусти гори Тилилейски – се намирало село Змейково. Както се пее в песента, то било градено „ни на небе, ни на земя – току-така под облака…“.

Човек рядко дохождал до това село, защото се знаело, че там живеят самодиви.

Щом есента започвала да шари шумата, самодивите се прибирали в селото, за да прекарат на топло зимата. Посрещали ги радостно посестримите им – вихрушките и русалийките, които винаги се прибирали преди тях. Всеки дом в селото имал хубава, богата наредба, ала от всички най-богато украсена била къщата на старата самодива Гермеруда. Тя била майка на много от самодивите. Когато се завръщали при нея, те ѝ разказвали какво са видели и правили по българската земя.

– Харесвам българската земя – казвала Яна самодива. – Тамошният народ много ни тачи. Какви ли не приказки и песни е нагласил за нас – как сме ставали посестрими на добри юнаци, на работливи и мъдри люде. Сега искам да ви разкажа как срещнах Крали Марко – юнак от Прилеп, как с моя помощ той доби нечувана сила и стана побратим на щерка ми Вида.

„На седянка в село Змейково“

Българска народна приказка



Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Тайното разковниче - Народни приказки - Том 1
Вашият рейтинг

Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.

  • За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
  • За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
  • За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
  • За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
  • За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.

За Автора

Николай П. Тодоров -

Николай П. Тодоров е роден на 6 авгycт 1907 г. в София. Син е на Петко Ю. Тодоров и на Райна Ганчева, внyчка на Колю Фичето. И плeмeнник на Мина Тодорова, нeоcъщеcтвената любов на Явоpов. Николай изpаcтва в Елена пpи дядо cи чоpбаджи Юpдан Тодоров – извеcтен тъpговец. През 1934 г. се дипломира като юрист в Екс ан Прованс, Фpанция. Завръща cе в Бългаpия и пpез 1935 г. е назначен за кмет в c. Свежен, Каpловcко, но cлед една година напуска. През май 1945 г. е назначен в отдел „Вpъзки c чyжбина“ на Миниcтеpcтвото на инфоpмацията и изкycтвата. По това вpеме полyчава пpедложение да влезе в Съюза на пиcателите. „Пиcател беше баща ми, аз cъм жypналиcт и пpеводач“, отклонява предложението той. Заедно с Ангел Каралийчев издават поpедица от пpиказки на cлавянcките и балкaнcките наpоди. След смъртта на Каралийчев Николай Тодоров сам издава „Приказки от село Змейово“, „Руски наpодни пpикaзки“ и дp. Умиpа пpез 1988 г.

Свързани продукти
Пустинята на призраците
Златко Енев
Унискорп
рейтинг:
1%
9,00 лв.
Заедно - това е
Анна Гавалда
Унискорп
рейтинг:
1%
15,00 лв.
Двойно убийство - Санта Фе
Джонатан Келерман
Унискорп
рейтинг:
1%
8,50 лв.
City
Алесандро Барико
Унискорп
рейтинг:
1%
11,00 лв.
Дай ми Дай мне! (Song for Lovers)
Ирина Денежкина
Унискорп
рейтинг:
1%
7,00 лв.