Улица Консервна
- Автор: Джон Стайнбек
- Издател: Колибри
На тротоара при Щастливците на Стайнбек
Улица „Консервна“ е не само своеобразна поема на скърцащи звуци, песни и смрад, но и меланхолично сборище на „светци и ангели, благочестивци и мъченици“, чието богатство се състои единствено от... неплатени сметки.
Улицата на консервните фабрики в Монтерей, Калифорния, е цяла поема, смрад, проскърцващи звуци, особена светлина, песен, навик, носталгия, блян. Улица „Консервна“ – това са събраната и разпиляна тенекия и желязо, ръжда и трески, нащърбен паваж и обрасли с бурени дворове и бунища, работилници за сардели, сглобени от вълнообразна ламарина, автомобилни сирени, гостилници и публични домове, малки претъпкани бакалнички, лаборатории и нощни приюти.
Светците и грешниците на Джон Стайнбек
Нейните жители, както веднъж бе рекъл един, са „проститутки, сводници, комарджии и негодници“, с което е искал да каже „всички“. Но ако беше надникнал към улицата от друго ъгълче, той може би щеше да ги види като „светци и ангели, благочестивци и мъченици“, при което смисълът не би се изменил.“
- Оригинално заглавие: Cannery Row, John Steinbeck;
- Превод: Кръстан Дянков.
През 1982 г. по кината излиза филма „Улица „Консервна“. Режисьор на лентата е Дейвид Уорд. Сценарият, който Уорд създава заедно с Уилям Греъм е базиран на романа на Стайнбек и продължението „Благодатният четвъртък“. В главните роли участват Ник Нолти, Дебра Уингър и Джон Хюстън.
Претоварените лодки се избутват до брега, където фабриките са натопили опашките си в залива. Тази метафора е преднамерено избрана, защото, ако фабриките натопяваха в залива не опашките, а устите си, консервираните сардини, които излизат от другия им край, щяха да бъдат, поне фигуративно казано, още по-ужасни. След това свирките на фабриките започват да пищят и в целия град мъже и жени се напъхват в дрехите си и тичешком пристигат на Улицата за работа. Тогава блестящите автомобили докарват висшите класи: надзиратели, счетоводители, собственици, които изчезват в канцелариите. После – от квартала на италианците, китайците и поляците – идват мъже и жени в панталони, с гумирани палта и мушамени престилки. Те се втурват да чистят, да нарязват, да пълнят, да мариноват и консервират рибата. Цялата улица тътне, въздиша, крещи и дрънка, а в това време сребърните рибни реки все така се изливат от лодките, лодките пък се издигат във водата все по-високо и по-високо, додето най-сетне се изпразнят. Фабриките боботят и тракат, и скърцат, докато изчистят, нарежат, мариноват и консервират и последната риба. И тогава свирките отново запищяват – вир-вода мокри, вмирисани и уморени италианци, китайци и поляци, мъже и жени, се пръсват и поемат по хълма към града, всеки по своя път, а Улицата на консервните фабрики става отново такава, каквато е: тиха и вълшебна. Връща се нейният нормален живот. Безделниците, които от погнуса са се оттеглили под черния кипарис, се появяват и насядват върху ръждясалите тръби в запустелия двор. Момичетата на Дора излизат за малко на слънце, ако има слънце.
Док тръгва от Западната биологична лаборатория, прекосява улицата и влиза в бакалницата на Ли Чун за две кварти бира. Анри, художникът, рие като куче из боклуците в обраслото с трева празно място за някоя и друга част, къс дърво или метал за лодката, която си строи. Тогава настъпва тъмнината и пред вратата на Дора светва уличният фенер – фенерът, който дава постоянна лунна светлина на улица „Консервна“. В Западната биологична при Док идват гости и той пресича улицата до Ли Чун за още пет кварти бира.
Как е възможно да се опишат такива, каквито са, и поемата, и смрадта, и проскърцващите звуци, особената светлина и песента, навикът и мечтата?
Когато човек събира морски животинки, среща едни плоски червейчета, толкова нежни, че е почти невъзможно да ги хванеш цели – докоснеш ли ги, разкапват се на парченца. Трябва да ги оставиш сами да се източат и по своя воля да пропълзят върху острието на ножа и чак тогава предпазливо да ги пуснеш в стъкленицата с морска вода. И може би точно така трябва да се напише и тази книга – да се отворят страниците и да се оставят различните истории сами да изпълзят по тях.
Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.
- За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
- За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
- За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
- За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
- За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.
За Автора
Джон Стайнбек -
В тази категория на онлайн книжарница Сиела ще намерите множество заглавия от именития писател, драматург и есеист Джон Ърнст Стайнбек. Сред най-известните му творби са романите "Гроздовете на гнева", "На изток от рая" и повестта "За мишките и хората". Книгите му са определяни през годините за класика на западната литература и много прохождащи автори са черпили вдъхновение именно от Стайнбек.
Но тези заглавия далеч не са единствените му произведения, които заслужават вашето внимание. Носителят на Нобелова награда за литература има още няколко впечатляващи книги, които ще намерят своето достойно място в домашната ви библиотека. Ако прочетете дори и една от неговите великолепни книги, ще се уверите в огромния му талант и защо през годините е определян за един от най-добрите писатели на 20 век.
Разгледайте разнообразните предложения на Ciela.com и поръчайте бързо и лесно заглавията, които ви интересуват.
Кои са най-търсените книги на Джон Стайнбек
- „На изток от рая“;
- „За мишките и хората“;
- „Гроздовете на гнева“;
- „Тортила Флет“;
- „Зимата на нашето недоволство“;
- „Небесните пасбища“;
- „Улица „Консервна“;
- „Руски дневник“.
Какви награди получава Дж. Стайнбек през кариерата си
Американският писател получава множество награди за произведенията си и често е обявяван за един от най-добрите писатели в света. През 1962г. получава най-престижната награда – Нобеловата награда за литература. Освен това отличие, получава наградата Пулицър за повестта си „За мишките и хората“, както и за романите „На изток от рая“ и „Гроздовете на гнева“.
През 1964г. получава Медал на свободата на САЩ от президента Линдън Джонсън.
Влиянието на Джон Стайнбек
Творбите на Стайнбек са толкова силни като въздействие и послание, че той често е определян за "гигант на американската словесност". Неговото най-известно произведение "Гроздовете на гнева" е сравнявано като сила на въздействието с романа на Хариет Бичър Стоу "Чичо Томовата колиба".
В какви формати ще откриете книгите на Стайнбек
Онлайн книжарница Сиела ви дава възможност да избирате между различни варианти за книгите на американския писател Дж. Стайнбек. Сред предложенията в сайта ще откриете издания с меки и твърди корици, както и е-книги на някои от най-известните творби на нобеловия лауреат.
Възползвайте се от богатото разнообразие и поръчайте книга в желания и предпочитан от вас формат още сега.
Защо да се доверите на Ciela.com
В сайта на Сиела ще намерите не просто богат избор от вдъхновяващи заглавия, но и ще се натъкнете на страхотни промоции и отстъпки. Не се колебайте, а поръчайте още сега някой от шедьоврите на Стайнбек и допълнете домашната си библиотека с класическо заглавие. А защо не и няколко от неговите впечатляващи и награждавани творби? Условията за поръчка през сайта са много лесни и само с няколко бързи клика ще можете да си закупите харесаните от вас книги. А в рамките на няколко работни дни поръчката ви ще бъде на желания адрес.
Автор | Джон Стайнбек |
---|---|
Издателство | Колибри |
Поредица | Модерна класика |
ISBN | 9786191501724 |
Година на издаване | 2013 |
Корица | Мека |
Страници | 200 |
Формат | 13х20 |
Език | Български |