Facebook Pixel
Количка 0
0,00 лв.

Въпроси на наказателното право и съдебната практика (Към книгата има CD с електронния вариант на изданието)

Книгата се дели на четири глави. Първите две глави съдържат статии, публикувани в периода 1979–2007 г., които са преработени, имат теоретично или практическо значение и звучат актуално и днес. Третата глава включва някои от Исканията, които като Главен прокурор (1999–2006 г.) внесох в Конституционния съд. Тези Искания съдържат наказателноправни моменти. В четвъ­ртата глава са поместени тълкувателни и принципни решения на Върховния (касационен) съд по наказателни дела, по които бях докладчик като съдия във Върховния съд (1991–1997 г.).



Не е наличен

Първа глава е посветена на теоретични въпроси на наказателното нормотворчество. Два са основните проблеми, пред които се изправя законодателят, когато създава наказателния закон. Първо, да определи кръга на престъпленията, т.е. да проведе границата между престъпното и непрестъпното поведение. За целта е необходима система от критерии за криминализация на деянията (§1). Вторият проблем е вътре в кръга на престъпното поведение да диференцира отделните престъпления и отговорността за тях. Това изисква да се категоризират престъпленията, а в рамките на дадено престъпление да се разграничат по-тежко и по-леко наказуемите му варианти, т.е. да се създадат квалифицирани състави на престъплението.

Във Втора глава се разглеждат проблеми при прилагането на наказателния закон в съдебната практика. Подробно се анализират въпросите на квалификацията на престъпления, извършени в съучастие (§9) и квалификацията на престъпления, извъ­ршени „от две или повече лица“ (§10). Разглеждат се особените форми на задружна престъпна дейност (§11) и допустителство­то на престъпление като вид престъпно бездействие (§15).

Трета глава включва някои Искания до Конституционния съд, които съдържат наказателноправни моменти. Забележително е Искането от 25.10.2002 г. до Конституционния съд за тълкуване разпоредбата на чл. 158, т. 3 от Конституцията относно правомощията на Великото народно събрание (§19). Искането е, да се отговори на въпроса кога са налице „промени във формата на държавно устройство и на държавно управление“. Тези промени могат да се извършат единствено и само от Великото народно събрание. С решение №3 от 10 април 2003 г. по конституционнно дело №22 от 2002 г. (ДВ, бр. 36 от 2003г.) Конституционният съд възприе тълкуването на Конституцията, което предложи Главният прокурор. Това решение играе важна роля в обществените процеси в България през последните години.

Четвърта глава съдържа 84 тълкувателни и принципни решения на Върховния (касационен) съд относно важни институти и понятия на общата част на НК (причинна връзка, вина, неизбежна отбрана, опит, съучастие, цели на наказанието и др.) и на особената част на НК (убийство, телесна повреда, състояние на силно раздразнение, кражба, грабеж, измама, изнудване и др.), както и решения относно институти на наказателнопроцесуалното право (доказателства и доказателствени средства, задържане под стража и съдебният контрол върху него, съдържание на присъдата, съществени нарушения на процесуалните правила и др.). Заслужава да се отбележи Реш. №479 от 08.01.1996 г. по н. д. №670/1994 г., I н. о., с което Върховният съд, на основание чл. 5, ал. 4 от Конституцията, приложи пряко във вътрешния правен ред нормата на международен договор – чл. 6, т. 3, б. „с“ от Европейската конвенция за правата на човека относно задължителната защита на обвиняемия, когато не е в състояние да заплати адвокатско възнаграждение (§ 26, т. 55). По-късно тази международна норма беше внедрена във вътрешното ни законодателство.

- Н. Филчев



Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Въпроси на наказателното право и съдебната практика (Към книгата има CD с електронния вариант на изданието)
Вашият рейтинг

Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.

  • За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
  • За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
  • За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
  • За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
  • За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.

За Автора

Никола Филчев -

Никола Филчев завършва Юридиче­ския факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охрид­ски“. От 1973 г. е съдия по наказателни дела в Районния съд Варна, през 1977 г. с конкурс постъпва в Института за държавата и правото при Българската академия на на­уките като научен сътрудник по наказателно право. В също­то време преподава в Юридическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ и работи като съдия в Софийския районен съд и в Софийския градски съд.

През януари 1991 г. е избран от Великото на­родно събрание за съдия във Върховния касационен съд на Ре­публика България – наказателна колегия. От 1997 до 1999 г. е заместник-министър на правосъдието. През 1999 г. е избран от Висшия съдебен съвет за Главен прокурор на Република България за срок от седем години. След края на мандата от 2006 г. до 2008 г. Н. Филчев е извънреден и пълномощен по­сланик на България в Република Казахстан.

През 1986 г. Н. Филчев защитава докторска дисертация върху съучастието в престъпление. През 1990 г. е избран за доцент, а през 2005 г. – за професор по наказателно право от Специализирания научен съвет по право при Висшата ате­стационна комисия.

Н. Филчев е специализирал наказателно право в Русия (Институт за държавата и правото при Руската академия на науките – Москва, Санктпетербургски държавен уни­верситет) и в Германия (Макс-Планк-Институт за чужде­странно и международно наказателно право във Фрайбург ). Участвал е в редица международни научни форуми и конфе­ренции.

Професор Н. Филчев е автор на множество публикаци – монографии, учебници, студии и статии на български, нем­ски, руски и английски език. Те са посветени на учението за престъплението (съучастие в престъпление, способ на извършване на престъплението, състав на престъпление, вина) и на наказателното законотворчество (криминализация на деянията и диференциация на наказателната отговорност) и др.

Свързани продукти
Наказателно право - Особена част - Престъпления против собствеността
проф. д-р Александър Стойнов
СИЕЛА
рейтинг:
1%
23,00 лв.
Зима в рая
Елин Хилдебранд
Сиела
рейтинг:
100%
17,90 лв.
Силата на мита
Джоузеф Камбъл
Сиела
рейтинг:
1%
25,00 лв.
Майките
Теодора Димова
СИЕЛА
рейтинг:
1%
15,00 лв.
Наказателно право и съдебна практика
Никола Филчев
Сиела
рейтинг:
100%
45,00 лв.