Количка 0
0,00 лв.

Влиянието на науката върху обществото

На онези, според които животът на тази планета не би се различавал от затворническа присъда, ако не бяха прозорците към един по-велик свят отвъд; онези, на които вярата в човешкото всемогъщество се струва арогантна; които са по-силно привлечени от стоическата свобода, произтичаща от овладяването на страстите, отколкото от Наполеоновия тип господство, стремящо се да повали всички царства на този свят в краката си – с една дума, на хората, които не виждат човека като подобаващ обект на преклонение – светът на прагматика би се сторил тесен, дребнав и лишен от всичко, което придава на живота стойност, на човека – величие, а на вселената – великолепие.

Бъртранд Ръсел



Много от революционните ефекти на науката и технологиите са очевидни сами по себе си. Още през 50-те години на миналия век обаче Бъртранд Ръсел изтъква някои отрицателни аспекти на научните иновации, които вместо да допринасят за човешкия прогрес, го възпрепятстват. Едновременно проницателен и инакомислещ, Ръсел твърди, че науката е в състояние да предложи на света невиждано досега благополучие, но само ако глобалните ресурси бъдат разпределени равномерни, властта – съсредоточена в едно-единствено световно правителство, раждаемостта – вместена в разумни граници, а войната – премахната. Макар Ръсел да признава, че това е трудна задача, остава оптимист за състоянието на човечеството, представяйки го като безкрайна надпревара „между находчивост по отношение на средствата и глупост по отношение на целите“. Вярва обаче, че в крайна сметка ще изберем пътя на разума.



Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Влиянието на науката върху обществото
Вашият рейтинг

Поръчките от Онлайн книжарница Ciela.com се доставят от Спиди, Еконт и BoxNow за България, и от Български пощи за чужбина.

  • За поръчки под 50 лв., стойността на доставката е фиксирана на 5,99 лв.
  • За поръчки с BOX NOW доставката е 3,99 лв.
  • За поръчки на обща стойност над 50 лв. доставката е безплатна.
  • За чужбина доставката се изчислява според тарифите на Български пощи, и зависи от избраната държавата, броя, големината и теглото на поръчаните продукти. Крайната стойност се визуализира, преди завършване на поръчката.
  • За поръчка на правен софутер няма доставка. Получавате потребителско име и парола по предоставен имейл след потвърдено заплащане.

За Автора

Бъртранд Ръсел -

Един от най-големите умове на XX век

Повечето хора по-скоро биха умрели, отколкото да мислят. Мнозина така и правят.


Бъртранд Артър Уилям Ръсел
(1872-1970), 3-и граф Ръсел, е британски философ, логик, математик, историк, пацифист и социален критик. Известен е с формулирания от него Парадокс на Ръсел в теорията на множествата. Ръсел популяризира философията и си създава име като пацифист и социалист.

Способността умно да запълниш свободното си време е висша степен на лична култура.

Развива фамилната традиция на политическа ангажираност, отстоявайки антивоенните си позиции, подкрепя свободната търговия и антиимпериализма. Ръсел също така е и активист за правото на жените да гласуват и атеист. Милиони хора считат Ръсел за пример във воденето на съзидателен и рационален живот, но същевременно позициите му по много въпроси са смятани за спорни от много други хора.

Огромна вреда носи вярването, че трудът е добродетел

Ръсел завършва математика и философия в Тринити Колидж, Кеймбридж. Преподава известно време в Лондонското училище по икономика, а в края на 1890-те започва интензивно да се занимава с основи на математиката в Тринити Колидж. През 1898 г. пише An Essay on the Foundations of Geometry (Опит върху основите на геометрията), свързан с неевклидова геометрия. След като посещава международен конгрес по философия в Париж през 1900 г. и се запознава с теория на множествата, измисля т.нар. Парадокс на Ръсел.

Пътят към щастието лежи в организираното намаляване на работата

В ранната 1903 г. публикува The Principles of Mathematics (Принципи на математиката). В нея се излага тезата, че математиката и логиката са тъждествени. Автор на A Critical Exposition of the Philosophy of Leibniz (1900), Principia Mathematica (1910-1913; 3 тома, заедно с Алфред Уайтхед). В превод на български: „Покоряване на щастието“ (2021), „Проблемите на философията“ (1999), „Теория на Познанието“ (1997), „История на западната философия“ (1994, 3 тома; 1998; 2018).

През 1950 г. е награден с Нобелова награда за литература, „като признание за разнообразната и значима писателска дейност, с която защитава общочовешките идеали и свободата на мислене“. Умира на 02.02.1970 г. в Уелс, на 97-годишна възраст.

Свързани продукти
Тайните на Санкт Петербург
Владимир Федоровски
Изток-Запад
рейтинг:
1%
10,00 лв.
Видях сатаната, как падна от небето като светкавица
Рене Жирар
Изток-Запад
рейтинг:
1%
9,00 лв.
Езоп - Басни
Езоп
Изток-Запад
рейтинг:
1%
15,00 лв.
Изяж богаташа
Пи Джей О Рурк
Изток-Запад
рейтинг:
1%
12,00 лв.
Приятелства и съперничества между българските поети, писатели и критици. Документална хроника
Здравко Дафинов
Изток-Запад
рейтинг:
1%
15,00 лв.